Kā novērst smadzeņu satricinājumus vasaras aktivitātēs?
Ja kāds cieš no smadzeņu satricinājuma, nav garantijas, ka tas ietekmēs viņu ilgtermiņā. Tomēr arī nav garantijas, ka tā nebūs. Smadzeņu satricinājumi nav visprognozējamākās traumas, un var gadīties gan nopietnāki, gan mazāk smagi gadījumi.
Ir vairāki iemesli, kāpēc nevajadzētu uzskatīt smadzeņu satricinājumus par niecīgiem. Smags satricinājums var nozīmēt ievērojamu kognitīvo samazināšanos, kļūstot vecākam. Turklāt, ja ciešat no vairākiem smadzeņu satricinājumiem, iespējas, ka vecumdienās cīnīsieties ar garīgo traucējumu, dramatiski palielinās. Daudzas cerīgas sportista karjeras beidzas, jo indivīdi cieš no vairākiem smadzeņu satricinājumiem vai pat no viena smaga.
Mēs neesam tālu no vasaras šobrīd, un iespējams, ka jūs ar nepacietību domājat par dažām aktivitātēm, kas jums patīk. Apskatīsim, kā novērst smadzeņu satricinājumus un saglabāt sevi drošībā, kad laiks sāk kļūt siltāks.
Kādas aktivitātes var izraisīt smadzeņu satricinājumu?
Vispirms mums vajadzētu pieminēt dažas aktivitātes, kas visdrīzāk izraisīs smadzeņu satricinājumus šovasar. Runājot vispārīgi, jebkura āra pasākuma laikā, kur jūs kontaktējat ar citiem cilvēkiem, var izraisīt smadzeņu satricinājumu. Piemēram, futbols noteikti atbilst šim aprakstam, tāpat kā hokejs, basketbols, beisbols, futbols un daudzi citi.
Jūs varat ciest no smadzeņu satricinājuma arī spēlējot tādu spēli kā teniss vai raketiņbumba, ko cilvēki parasti uzskata par “bezkontakta” sportu. Jūs varat saukt tenisu par bezkontakta sporta veidu, bet tas nenozīmē, ka jūs nevarat sitienam galvai, ja nirat pēc bumbiņas un izpletaties uz laukuma.
Pat peldēšana var izraisīt smadzeņu satricinājumu, ja jūs nirstat sekla galā un sitat galvu. Riteņbraukšana var izraisīt smadzeņu satricinājumu, ja nokrītat no riteņa, vai skriešana var izraisīt to, ja paklūpstat un krītat. Gandrīz jebkura āra aktivitāte var izraisīt smadzeņu satricinājumus, un kad laiks kļūst labāks, ir tikai dabiski doties ārpus telpām to izbaudīt.
Cepures var palīdzēt jums
Lai novērstu smadzeņu satricinājumus šovasar, ir saprātīgi nēsāt aizsargķiveri. Jūs droši vien jutīsieties muļķīgi nēsājot ķiveri skrienot. Aktivitātēm kā šīm vienkārši uzmanoties kur ejat un nepaklūpot jūs aizsargāsiet sevi.
Tomēr, ja šovasar dodaties braukt ar velosipēdu, nēsiet ķiveri. Tās nav tikai bērniem un jūs arī uzstādīsit labu piemēru, ja jūsu ģimenē ir kādi jaunieši. Ja nēsiet ķiveri braucot ar velosipēdu, jūs aizsargāsiet sevi un arī parādīsit saviem bērniem, ka pieaugušie arī rūpējas par smadzeņu satricinājumu novēršanu.
Kad vēl vajadzētu nēsāt ķiveri?
Jums vajadzētu nēsāt ķiveri arī spēlējot futbolu. Futbols joprojām ir viena no vispatīkamākajām aktivitātēm, ko cilvēki skatās un ar lielu aizrautību arī spēlē. Tomēr pat t.s. “pieskariena” futbola spēle var kļūt nedaudz rupja. Ja tas notiek, tad nākamais ko jūs ziniet – jūs varat nokrist uz zemes. Kad tas notiek, ir iespējams sitienam galvai un smadzeņu satricinājuma gūšanai.
Ja spēlējat jebkuru citu spēli, kur bumba lido uz jums gaisa ceļos, jums vajadzētu nēsāt ķiveri. Piemēram, ja spēlējat beisbolu un esat pie sitienu laukuma, jūs ziniet, ka bumba lidos uz jums ar augstu ātrumu. Ķivere aizsargās jūs šajos gadījumos. Jūs varat arī turpināt nēsāt ķiveri skrienot pa bazi. Ja mēģiniet slaidot iekļūt bazi, tādā veidā varat aizsargāt savu galvu.
Mēģiniet spēlēt mazāk bīstamus sporta veidus
Jūs varat arī spēlēt sporta veidus, ko lielākoties uzskata par mazbīstamiem. Jūs varat iedomāties daudzus no tiem, ja pamēģiniet. Mēs pieminējām iespējas kā teniss. Tas nav sports kā futbols vai futbols, kur parasti notiek sadursmes ar citiem cilvēkiem. Jūs varat izvēlēties kaut ko tamlīdzīgu nevis pilnkontakta sporta veidus, ko mēs esam pieminējuši.
Ja jūtaties gribam spēlēt kaut ko tamlīdzīgu futbolam, jūs varat spēlēt pieskariena vai karodziņa futbolu. Jūs arī varat skaidri pateikt citiem spēlmaņiem, ka nevēlaties nekādas cīņas vai rotaļas. Ja jūtaties ka spēle kļūst pārak rupja, jūs varat pamest speli. Jūs nevarat viegli uztvert smadzeņu satricinajumus un viegli varat salauzt kaulu vai gūt citu nopietnu traumu ja saskarsme vai stipri sitienu sasniegšana notiek sacensibu gara dēļ.
Speliet dažus iekštelpu sporta veidus
Jūs varat arī spelt dažus iekštelpu sporta veidus nevis āra sporta veidus. Tikai tadel ka ir skaists laiks ārpus telpam tas nenozime ka jus obligati ejat spelet ārpus telpam. Vasaras karstuma laika jums varbut ari gribas izvairities no tiešas saules gaismas. Ja ir 90 gradi vai vairak spelet speles iekštelpas ar kondicionieri ir daudz sapratigak.
Jūs varat peldet iekštelpas, skriet pa trasi, celts svarus sporta zale vai darit citas iekštelpu sporta aktivitates kur smadzenes satricinajumi neliekas iespejamie. Ja jus zinat par siem ievainojumiem un to radito bojaajumu jus nebusiet problemam pielagot savas aktivitates atbilstosi.
Izvairieties no alkohola lietošanas pirmekšrocibas
Jūs varat arī spelt sporta veidus gan iekštelpas gan āra un izvairities no alkohola lietošanas pirms tam. Biezi kad futbola vai futbola spele klust mazak draudziga un vairak sacensibu pilna alkoholu var vainot par to. Varbut jus redziet kadu kas ir parak daudz dzersis dod kadu stipru grustieni laika kam bija domats ka spele bus draudziga.
Tieši tad sakas dusmas un atbildes reakcija. Ja jus nedzeriet par daudz un izvairieties no cilvekiem kas acimredzami ir piedzervusi tas ir vel viens veids ka jus varat izvairities no situacijam kur smadzenes satricinajumi vai citi nopietni ievainojumi var notikt.
Ja jus sekojiet siem padomiem jus parasti varat izvairities no smadzenes satricinajumiem. Vasara var likties ka laiks kad jus gribat atbrivoties vai iztrakoties bet jus kontroljet sevi cik vien iespejams.
Ja jus atcereties ka jus esat pieaugusais un vajag sevi attiecigi vest tas parasti ir labakais veids ka nodrosinat ka jus neiegustiet smadzenes satricinajumu un neizturiet komplikacijas kas biezi rodas pec tam. Viens smadzenes satricinajums var radit neatgriezeniskus bojaajumus, un palikt prom no situacijam kur tie ir iespejamie paliek labs dzives stila izvele ko jus vienmer vajag censties izdarit.