Veiksmīgi kosmosa uzņēmumi piesaista investoru interesi

Dažu augsta profila privāto kosmosa uzņēmumu panākumi ir likuši investoriem meklēt nākamo lielo lietu. Blue Origin plāno atsākt kosmosa tūristu lidojumus 19. maijā pēc gandrīz divu gadu pārtraukuma, savukārt Boeing pirmo pilotējamo kosmosa lidojumu ar Starliner ir atlikusi līdz 21. maijam. Interesanti, ka Virgin Galactic akcijas piedzīvoja pieaugumu kopā ar GameStop un AMC Entertainment, kad tirgotāji šonedēļ atkal pievērsās memu akcijām.

Ne katrs kosmosa speciālists sapņo strādāt SpaceX vai Blue Origin. Daži vēlas kļūt par nākamo Elonu Masku vai Džefu Bezosu. Jaunu biznesa gadījumu un pieaugošo riska kapitāla naudas dēļ kosmosa startapu skaits ir pieaudzis. Pēdējā desmitgadē 1,779 uzņēmumi visā pasaulē ir saņēmuši ieguldījumus kopumā 286 miljardu dolāru apmērā no privātā kapitāla, saskaņā ar Space Capital datiem.

Investori joprojām nāk, neskatoties uz dažiem nozīmīgiem neveiksmēm kosmosa uzņēmumu jomā. Ričarda Brensona Virgin Orbit pērn pārdeva savus atlikušos aktīvus pēc Chapter 11 pieteikuma, un Virgin Galactic akcijas nesen kritās zem 1 dolāra. Pagājušajā mēnesī Astra Space tika brīdināta no Nasdaq, ka tai ir jāpaaugstina savas akciju cenas virs 1 dolāra vai saskarties ar izslēgšanu oktobrī. Turklāt Rocket Labs akciju vērtība ir kritusies par 80% no tās augstākā punkta 2021. gadā.

Neskatoties uz to, riska kapitāla (VC) fondi ir kļuvuši aizvien entuziasma pilni par pieprasījumu pēc satelītu infrastruktūras un valstu kosmosa programmu izaugsmi. “Tas ir pārveidojoši cilvēcei, bet viņi arī saprot, ka var gūt ļoti labus atdevi no saviem ieguldījumiem,” saka Fils Skalijs, 48 gadus vecais Balerion Space Ventures līdzdibinātājs, kas tikko slēdza savu fondu jauniem investoriem pēc sava 50 miljonu dolāru mērķa sasniegšanas.

Daudzi VC fondi, tāpat kā Balerion, ir ieinteresēti startapos, ko radījuši bijušie SpaceX, Blue Origin vai Anduril Industries darbinieki, kas ir aizsardzības tehnoloģiju uzņēmums. Endijs Lapsa, 41 gads, strādāja Blue Origin vairāk nekā desmit gadus. Redzot, ka arvien vairāk uzņēmumu vēlas transportēt preces uz un no kosmosa, viņš 2019. gadā pameta darbu, lai sāktu Stoke Space Technologies, kas būvē atkārtoti izmantojamas raķetes.

Ar komerciālu biznesa gadījumu un paplašinoties darbinieku ar kosmosa pieredzi skaitam, Lapsa saka: “Es redzēju milzīgu iespēju apvienot šos trīs elementus un radīt cerams pārveidojošu biznesu.” Oktobrī Stoke paziņoja par jaunu Series B ieguldījumu, kas vairāk nekā dubultoja uzņēmuma kopējo finansējumu līdz 175 miljoniem dolāru.