Ārpakalpojumu un ārpersonāla attīstības salīdzinājums

Programmatūras izstrādes ārpakalpojumi un ārpersonāls ir plaši izmantoti termini mūsdienās, kas attiecas uz darbinieku pieņemšanas veidiem, lai sasniegtu uzņēmuma mērķus. Tātad, kādas ir to definīcijas un kurš ir labāks jūsu biznesam?

Ārpakalpojumu un ārpersonāla definēšana

Īsumā, ārpakalpojumi ir tad, kad konkrēts uzņēmums uztic noteiktus uzdevumus trešajām pusēm, parakstot ar viņiem darba līgumu. Piemēram, ārpakalpojumu uzņēmums uzņemas atbildību par visām projekta daļām klientam, un darbinieki, kas strādā pie šī projekta, var būt iesaistīti arī citos projektos.

Pretstatā tam, ārpersonāls nozīmē darbinieku pieņemšanu no citas uzņēmuma, lai veiktu uzdevumus. Šajā gadījumā galvenais darba devējs uzņemas atbildību par algu, prēmijām, nodokļiem, saglabāšanu, aizstāšanu, darbinieku aprīkošanu ar iekārtām un nodrošina pārsūtīšanu, kamēr uzņēmuma-klients dod darbiniekam uzdevumus un atbildību.

Lai vēl vairāk izpētītu šo jautājumu, apskatīsim programmatūras izstrādes ārpakalpojumu un ārpersonāla izstrādes plusus un mīnusus.

Programmatūras izstrādes ārpakalpojumu plusi un mīnusi

Ārpakalpojumu biznesa stratēģija ir īpaši izdevīga šādos aspektos:

  • Iespēja piesaistīt profesionālus un pieredzējušus darbiniekus no jebkura pasaules stūra attālinātam darbam.
  • Izmaksu samazināšana par darbinieku darbu. Ārpakalpojumu modelis darbinieku pieņemšanai ir ievērojami izdevīgāks nekā modelis ar pilna laika darbiniekiem.
  • Pilna laika komandas izdegšanas novēršana. Pilna laika komandai dot pauzi un laiku stresa atvieglošanai ir ļoti efektīva stratēģija jūsu uzņēmuma produktivitātes paaugstināšanai. Uzdevumu deleģēšana trešajām pusēm var saglabāt augstāko darba kvalitāti.
  • Ekspertu piesaistīšana konkrētā jomā. Ar ārpakalpojumiem jūs varat viegli atrast ekspertus noteiktā jomā vienam projektam, nevis pieņemt darbā pilna laika darbiniekus, kas var neatbilst uzņēmuma reālajām vajadzībām.

Giraffe Software piedāvā programmatūras izstrādes ārpakalpojumus.

Lai sniegtu visaptverošu izpratni par ārpakalpojumiem, ir nepieciešams apskatīt arī tā trūkumus:

  • Darbiniekiem ir sliktāka izpratne par uzņēmuma galvenajiem mērķiem, politiku un zīmolu. Speciālisti noteiktās jomās var zināt, kā rūpīgi veikt darbu un nodrošināt augstāko kvalitāti, bet viņi nevar uztvert uzņēmumu tik labi kā pilna laika darbinieki.
  • Saziņas problēmas. Saziņa ar attālinātiem darbiniekiem patiešām ir kļuvusi viegla mūsdienu digitālajā pasaulē ar modernajām tehnoloģijām un augstas ātruma interneta pieslēgumu, bet darba devēji joprojām var saskarties ar dažādu laika joslu vai saziņas pa pastu problēmām.
  • Kvalitātes kontroles problēmas. Dodot brīvprātīgajam darbiniekam darbu, jūs sagaidiet pabeigtu darbu vienojoties par termiņiem, bet šajā gadījumā jūs varat būt mazāk iesaistīti vadībā, rediģēšanu un visa procesa kontrole.

Programmatūras izstrādes ārpersonāla plusi un mīnusi

Ārpersonāla programmatūras izstrādes plusi:

  • Iekšējo resursu atbrīvošana. Jaunam un attīstošam uzņēmumam var trūkt finanses programmatūras licenču, sociālo paketi vai aprīkojuma apmaksa. Izmantojot ārpersonāla stratēģiju, jūs nododat šīs bažas ārzemju uzņēmumam, kas uzņemas šos administratīvos pienākumus un dokumentu noformēšanu.
  • Laba koncentrēšanās uz biznesu. Katrs bizness sastāv no mārketinga pārdošanas nevis programmatūras izstrādes. Tāpēc ārpersonals dod jums iespēju koncentrēties uz biznesa pusi un pelnīt vairāk naudas.
  • Uzņēmuma izaugsme. Uzņēmumi var saskarties ar efektīva personāla atrašanas problēmām, tāpēc ārpersonals ir visstraujš un efektīvaks veids kā veicinat jūsu uzņēmuma attīstību.

Tajá pašá laiká jums vajadzétu apsvért tás trúkumus:

  • Lens apgrozijuma laiks. Brivprátígáji strádá savá tempá un saném samaksu tikai péc tam, kad viñu darbs ir apstiprináts, tácpec viñiem var but nepieciesams vairák laika lai iesniegtu darbu.
  • Konfidencialitátes riski. Iesaistot kádu jaunu savá komandá, pastáv konfidenciálas informácijas noplúdes risks, tácpec ir bútiski svarígi sadarboties ar uzticamiem árpersonála uzñémumiem.

IT árpakalpojumu un IT árpersonála izvélésana: Kas ir labákais júsu vajadzíbám?

Árpakalpojumi pret Árpersonálu ir aktuáls jautájums IT sférá. Galvená atskiríba starp tiem ir tá, ka árpakalpojumi ir par pilnvértígu projekta atbalstu, kamér ár personáls nodrošina darbinieku pieñemšanu un saglabášanu.

Izvélé atkaríga no situácijas. Kopumá, ja jús mekléjat ilgtermiña sadarbíbu, ir labák apsvért árpakalpojumus. Pretstatá árpakalpojumi ir izdevígi, ja jums nepieciesami tikai íslaicígi darbinieki konkrétam projektam un véláties to izdarít izdevígi. Darbinieku atrašana programmatúras izstrádei var but izaicinájums, bet ar Giraffe Software jús vienmer atradísiet labákais risinájumu.

Noslégumá

Šajá rakstá més paplašinájam árpakalpojumu biznesa stratéģiju un árpersonálu ká biznesa stratéģijas. Kopumá abas šís metodes var but izdevígas júsu biznesam, ñemot véra júsu vajadzíbu, méru un projektu specifiku. Pareizi organizéti un deleģéti projekta uzdevumi var palídzét jums paaugstinát savu uzñémumu un uzlabot produktivitáti, tácpec izvéléties tikai labákás opcijas savam biznesam. Vai jums ir kadas domas par šo tému? Dalieties brívi.